Hej, jak Ci mija Ci ten pochmurny sierpniowy dzień ? Dzisiaj przychodzę do Ciebie z zaległą recenzją książki pt. „Dziewczynka, która przestała mówić” autorki Casey Watson.
Casey Watson jest autorką biografii skrzywdzonych dzieci. Jako pisarka debiutowała w 2011 roku. Jej ostatnia książka to” Dziewczyna, która musi uciekać”.
Casey jest pedagogiem szkolnym. Prowadzi grupę dla dzieci z problemami. To niewielkie grono uczniów, którzy nie są w stanie funkcjonować w klasach. Zadaniem kobiety jest dotarcie do sedna problemu i zlikwidowanie go, by dzieci mogły wrócić do normalnej nauki. Gdy do jej grupy trafia Imogena, nauczycielka wie, że to wyjątkowy przypadek. Dziewczynka cierpi na mutyzm wybiórczy – postanowiła, że nie będzie mówić poza domem. Faktycznie, dziecko się nie odzywa, nawet nie jest w stanie powiedzieć, jak ma na imię. O jej sytuacji mówią dziadkowie. Casey decyduje się przyjąć Imogenę do swojej grupy, choć wie, że trudno będzie wyciągnąć od niej choćby słowo. Na dodatek dziadkowie twierdzą, że to poprzednia szkoła sprawiła, że dziewczynka zamknęła się w sobie. Jaka jest prawda? Czy pedagogowi uda się wydobyć z Imogeny głos?
Uważam, że książka jest genialna. Nie można obok niej przejść obojętnie. Porusza trudne tematy – problemów dzieci, braku zrozumienia dorosłych, zmagania się z traumą. To szokujące, jak często najbliżsi nie zauważają tragedii, która rozgrywa się tuż pod ich nosem. Życie Imogeny to najlepszy przykład na to, że dorośli potrafią zniszczyć życie dziecka. Dziewczynka nie umiała sobie radzić ze swoimi problemami, dlatego postanowiła zamilknąć. Dopiero wytrwałość i cierpliwość Casey sprawiły, że Imogena zaufała jej i powiedziała, co jest przyczyną jej stanu. Jak dla mnie Casy jest nauczycielem z powołania. A takich nauczycieli jest coraz mniej niestety,
Jeśli lubisz ciężkie książki , zawierające tragicznie historie dzieci połączone z walką przez obcą osobę o dobro dla niego jest to książka dla Ciebie. A może jesteś pedagogiem ? Gorąco polecam książki Casey Watson.
Całuski ,
Ika