Hej dziś przychodzę do Was z drugą częścią relacji wycieczki, która nie była do końca przemyślana. Jeśli chodzi o wyjazd z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzki, a mianowicie teraz będzie o Świętym Krzyżu. Dokładniej mówiąc,będzie mowa o Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej- Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Która zaczyna się  w latach  1102-1138 .

Pierwszy kościół w stylu romańskim został ufundowany przez Bolesława Krzywoustego między 1102-1138. Początkowo świątynia była dedykowana Świętej Trójcy, ale od XV wieku dodano wezwanie Świętego Krzyża, po tym, gdy w 1306 książę Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego (przechowywane od XVIII wieku w kaplicy Oleśnickich i wg legendy podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier).
W połowie XV wieku opat Michał z Lipia przy finansowym wsparciu króla Kazimierza Jagiellończyka rozbudował romański kościół o gotyckie prezbiterium i zakrystię oraz o nową część od zachodu, a kardynał Zbigniew Oleśnicki sfinansował budowę nowego chóru, ołtarza głównego oraz nawy, które poświęcono 12 marca 1455 r.
W okresie panowania dynastii Jagiellonów opactwo było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim. Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło (m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz w drodze pod Grunwald), dziesięciokrotnie przebywał w klasztorze król Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie król Zygmunt Stary, trzykrotnie król Zygmunt August.
W 1643 roku opat Stanisław Sierakowski rozpoczął przebudowę kościoła, dodając do fasady gotyckiego korpusu dwie barokowe wieże. W 1655 roku kościół złupili Szwedzi, którzy wymordowali część zakonników. Dnia 22 marca 1661 roku, jak podawała najstarsza polska gazeta Merkuriusz Polski Ordynaryjny, król polski Jan II Kazimierz Waza wraz z małżonką oraz dworem zmierzając do Warszawy, wstąpił do sanktuarium.
W październiku 1777 roku gotycko-barokowy kościół i klasztor spłonęły w pożarze. Wkrótce przystąpiono do budowy trzeciego kościoła w stylu barokowo-klasycystycznym, który wybudowano w latach 1781-1789 i konsekrowano w 1806 r.
W 1819 roku na mocy bulli Piusa VII klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852-1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. Księży Zdrożnych. W 1914 roku Austriacy wysadzili wieżę kościelną. Od 1936 świątynia stała się kościołem klasztornym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.16 czerwca 2013 sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej.

Źródło : wikipedia.org

Podsumowując wycieczka po bazylice, nie do końca jest dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi małymi, lecz jeśli lubisz oglądać zabytkowe kościoły i widoki jak np. Łysa Góra to gorąco polecam. Jeśli sama,miałabym tam wrócić to tylko i wyłącznie z kimś, kto by miał siłę wciągać mnie po górce, a w środku nosić tam, gdzie schody,abym mogła wejść wszędzie.

Plan Sanktuarium
Modelka Daria H