Siema tu Diego. Tak jak Ika pisała, będę się czasem odzywał. Najczęściej będzie to w formie reportaży z różnych wydarzeń.
Dziś zapraszam was do Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, gdzie wczoraj odbył się festiwal ogólno Polski pod nazwą Noc muzeum gdzie każde szanujące się w Polsce muzea były otwarte do godzin późnych. W Elblągu Muzeum było otwarte do 23:00 i czekały na zwiedzających takie atrakcje jak warsztaty dla dzieci z biżuterią. Kuchnia staro Polska, jak i pokaz ognistych tancerzy. To na tyle, jeśli chodzi o sam festiwal.
A teraz parę słów o muzeum:
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu otwarte w 1954 r. Budynek elbląskiego muzeum mieści się na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego. Elbląski zamek nie przetrwał do dzisiejszych czasów, gdyż buntując się przeciw panowaniu Zakonu, Elblążanie zburzyli twierdzę w 1454 r. Elbląscy mieszczanie po zdobyciu zamku, wypędzili jego załogę, po czym podpalili i zburzyli twierdzę. Do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie fragmenty starych murów obronnych, fragmenty piwnic oraz budynek dawnej słodowni. Muzeum mieści się w dwóch budynkach: dawnej Słodowni, popularnie zwanej Podzamczem oraz w dawnym Gimnazjum. Nazwa pochodzi od Gimnazjum Miejskiego (XVI w.), które było jednocześnie pierwszym polskim gimnazjum humanistycznym. Powstało na terenie, gdzie od 1458 roku znajdowały się zabudowania klasztoru Brygidek. Obecnie obiekt służy elbląskiemu muzeum. Na dziedzińcu Muzeum można również obejrzeć zrekonstruowany, na podstawie badań Marka Jagodzińskiego (odkrywcy Truso), dom wikingów z Truso. (źródło wikipedia.org).
Jeśli chodzi o muzeum, to znajdziesz tam ciekawe wystawy oraz zobaczysz nowoczesne podejście do eksponatów.W tym miejscu muszę wspomnieć o tym, że niestety muzeum nie jest dostępne dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Co jest wielkim minusem. Od kiedy jestem z Iką bardzo zwracam uwagę na dostęp takich miejsc dla osób niepełnosprawnych. Dlatego chciałbym zaapelować do władz Elbląga, jak i właścicieli muzeum o dostosowanie jego. Tak, aby każdy mógł zwiedzać muzeum.
A w Twoim mieście odbyła się Noc Muzeum lub podobny festiwal ? Podoba Ci się taki rodzaj wpisu? Chcesz więcej reportaży z wydarzeń ? Daj znać w komentarzu.


Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć, zapraszam na stronę: https://photos.app.goo.gl/fgm59dCJg9pAEYAn8
A może chcesz zobaczyć filmik, z pokazu tanecznego zapraszam tu: https://www.youtube.com/watch?v=tVb6ADaZVuU&t=9s