Moi drodzy oprócz Pierwszego Dnia Wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data ta nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tej choroby. Z tego powodu zespół Downa przez specjalistów nazywany jest trisomią chromosomu 21.
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest od 14 lat, od 2012 roku patronat nad nim sprawuje ONZ. W tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pokazującej, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne — oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji.
Trisomia 21. chromosomu skutkuje niepełnosprawnością intelektualną, ale w stopniu lekkim lub średnim, a także zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu chorego. Zespół Downa jest dość częstą chorobą, występuje raz na 800–1000 urodzeń. Błędne jest jednak przekonanie, że częściej zdarza się u dzieci, których matki są w starszym wieku, około 40. roku życia.
Skarpetki nie do pary
Podczas Światowego Dnia Zespołu Downa można okazać solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną, udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary. Takie skarpetki mają symbolizować różnorodność genetyczną.
Jako druga alternatywa solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną dodatkowo wspomóc fundacje Ja też oraz projekt „Przystanek Szekspir,,. W jaki sposób ? Dzięki akcji #LiniaProsta, do której może przyłączyć się każdy stratuje już po raz 3. Aby to zrobić, wystarczy narysować na swojej dłoni prostą linię, a następnie udostępnić zdjęcie na Instagramie z hashtagiem #LiniaProsta, oznaczając profile @LifetimePolska i @FundacjaJaTeż. Za każde takie zdjęcie telewizja Lifetime przekaże złotówkę na fundacji Ja też oraz projektu „Przystanek Szekspir”.