Giuseppe Arcimboldo – WiosnaDziś jest Pierwszy Dzień Wiosny. Czekałam na nią z utęsknieniem a Wy? W Pierwszy Dzień Wiosny zwyczaje staropolskie takie jak topienie Marzanny mieszają się z nowszymi obchodami Dnia Wagarowicza. A jak Wy obchodzicie ten dzień?

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, a astronomiczna ma swój początek w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca tak jak w tym roku. Czekamy na wiosnę z niecierpliwością. Wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni, słońca i śpiewu ptaków. Po chłodach zimy jesteśmy zmęczeni grubymi ubraniami, krótkimi dniami, szarością i brakiem słońca. Nic dziwnego, że pierwszy dzień wiosny jest przez wszystkich tak entuzjastycznie świętowany. Tak jak każde święto również i ten dzień ma swoje zwyczaje, zebrałam te najważniejsze. Zanim Wam powiem o zwyczajach związanych z tym dniem, to opowiem Wam o sytuacji z wczoraj. Poszłam wczoraj do znajomej, która robi paznokcie, bo sobie złamałam paznokcia. Trochę z mojej winy, bo gdzieś uderzyłam i odpadł mi żel, który mi robiła na początku roku, a potem próbowałam go zdjąć, bo mnie wkurzał i ułamałam go. Tak wiem głupota, ale tu nie o mojej głupocie, a o czymś innym, a mianowicie o naszej rozmowie na temat tego, że wszędzie mówią, że jest Pierwszy Dzień Wiosny, a w szkole uczyłyśmy, że 21 marca jest. Kiedy już poplotkowałyśmy i ochroniłyśmy złamanego paznokcia warstwą hybrydy, to wróciłam do domu i w drodze do domu dyskutowałam z mamą co z tym Pierwszym Dniem Wiosny i mama mówi, że przecież jest jutro. A ja to, że w Telewizji i Internecie mówią, że dziś. Mama mówi na to, że w takim razie sama nie wie. Nie długo po moim powrocie do domu ze szkoły wróciła także moja siostra i jej się zapytałam, bo ona uczy się na w liceum na profilu tzw. medycznym, a ona na to, że Dziś jest pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a jutro kalendarzowy i o to wyjaśnienie zagadki . A dodatkowo dziś szukając informacji dla Was znalazłam w Wikipedii takie informacje:

Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca, dnia poprzedniego lub następnego, w zależności, gdzie jest obserwowany. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą przypadać wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji.

żródło :  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiosna

Pierwszy Dzień Wiosny zwyczaje

Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie Marzanny zwanej również Moreną, Morą, Śmiertką, Śmiercią. Marzanna to kukła wykonana głównie ze słomy i starych ubrań. Słoma to symbol urodzaju a sama kukła jest symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła. Ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia, przywoływaniem wiosny i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Dziś Marzannę się tylko topi – dawniej przed jej utopieniem należało ją jeszcze podpalić. Obecnie tradycja topienia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach.
Pierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby nie pójść do szkoły na lekcje. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy rodzice i nauczyciele przymykają oko na wagarowanie. Wiele szkół rezygnuje tego dnia z normalnych zajęć i organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy i konkursy. Jeśli jednak w szkole odbywają się normalne zajęcia to z kolei wielu uczniów po prostu ucieka z lekcji, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu w gronie kolegów z klasy. Ciepły, wiosenny dzień jest do tego idealną okazją.

 A jak Wy spędzacie Pierwszy Dzień Wiosny?